301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 11:25 Bu haber 1165 kez okundu
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden İthal Atık açıklaması
T.C. ADANA VALİLİĞİ İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün İthal Edilen Atıkların Bertarafı hakkında açıklama yaptı.
YAŞAM Haberi
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden İthal Atık açıklaması

Açıklamanın tam metni şu şeklde;

“Hollanda’dan Türkiye’ye geri dönüşüm amacıyla gönderilen atıkların Adana’da çevreye gelişigüzel dökülerek bertaraf edildiği yönünde sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında haberler yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaşan şikayetlere istinaden gerekli inceleme ve denetimler ivedilikle yapılarak çevre kirliliğine yol açan atık üreticilerine mevzuatlar çerçevesinde gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır.

Atıkların ithalatı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Atık İthalatçısı Kayıt Belgesi alan tesisler bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019/18 sayılı genelgesinin yayımlandığı 30/12/2019 tarihinden bugüne ilimizde geri dönüştürülmesi muhtemel atıkların yönetimi konusunda atık ithalatı yapan 123 işletmeye denetim yapılmış olup 3’er aylık dönemlerde de denetimler gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yurt dışından getirilen atıklarla ilgili geri dönüşüm faaliyeti gerçekleştiren işletmelerin yurt dışı kotaları, kapasitelerinin 50’sine düşürülmüştür.

İlimizin çeşitli bölgelerinde atık yönetimi konusunda yapılan denetimlerde çevre ve toplum sağlığı açısından uygunsuz bulunan alanlar (yol kenarlarındaki sahipsiz atıklar, DSİ drenaj kanallarının kenarlarına atılan sahipsiz atıklar,  boş arazi ve arsalar üzerine gelişigüzel atılmış atıklar vb.)  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün koordinasyonunda Kemal Deniz Geri Dönüşümcüler Sitesi Derneği, Büyükşehir Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ortak girişimi ile temizletilmiş, ortaya çıkan atıkları düzensiz depolayan ve bertaraf edenlerin tespiti halinde gerekli cezai müeyyideler uygulanmıştır.

Rutin saha denetimlerinin yanı sıra vatandaşlarımızın şikayetlerine istinaden de hava, su, atık ve koku gibi genel çevre kirliliklerine karşı da denetimler gerçekleştirilmiş olup ilgili kurum ve kuruluşlarla da koordinasyon sağlanarak sorunların çözülmesi yönündeki çalışmalar devam etmektedir.

Özellikle son zamanlarda hassasiyetle yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm tesislerine yönelik mevzuat hükümleri titizlikle uygulanmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çevre, ve, Şehircilik, İl, Müdürlüğünden, İthal, Atık, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1