301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 12:25 Bu haber 1929 kez okundu
 
Doğru, “Milli servetimiz olan süt İneklerini kestirmeyelim”
İnsanların sağlıklı ve dengeli beslenmesinde hayati öneme sahip hayvansal proteinlerin belli başlı kaynaklarından biri olan sütte kriz kapıya dayandı. Süt fiyatının son bir yıldır değişmemesi nedeniyle yetiştiriciler süt sığırlarını kesime gönderirken, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu krizin önüne geçmek için önerilerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Doğru, “Milli servetimiz olan süt İneklerini kestirmeyelim”

Mutlu Doğru, beslenme açısından öneminin yanı sıra,  et ve deri üretimi için de önemli bir kaynak olan süt sığırcılığındaki girdi maliyetlerinde oldukça fazla artış olmasına rağmen, süt fiyatlarının 11 aydan beri değişmediğini, üreticilerin oluşan zararı artık karşılayamadığını ve ayakta kalma savaşını kaybetmek üzere olduklarını söyledi.

Süt fiyatları artmayıp, yem ve diğer girdi fiyatları aşırı yükselince yetiştiricilerin süt sığırlarını kesime göndermeyi daha cazip gördüğünün  altını çizen Mutlu Doğru, “Milli servetimiz süt ineklerini kestirmeyelim” çağrısında bulunarak, süt krizine karşı alınacak önlemler konusunda şunları kaydetti:

 

“Süt hayvancılığında krizi önlemek için öncelikle yeni fiyat 15 Kasım’dan geçerli açıklanmalı”

Yem bitkisi, buzağı, analiz ve arilik gibi destekler yıl sonuna kadar ödenmeli. 40 kuruşluk prim 2020 Temmuz ayından başlayarak verilmeli ve ödemeler Kasım sonundan itibaren her ay yapılmalı.  Hayvancılık kredi vadeleri 6 ay uzatılmalı. Hayvan varlığı listelerine göre hayvan başı kesif yem desteği verilmeli. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yem sanayiine ucuz hammadde temin etmeli.”

Yem sanayimizin kullandığı bazı hammadde ve katkıların yarıdan fazlasının ithalatla temin edildiğini belirten Başkan Mutlu Doğru, kur artışına paralel olarak yem maliyetlerinin önüne geçilemediğini, bu nedenle yem sanayisine ithalat için uygun kredi imkanı sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğru,, “Milli, servetimiz, olan, süt, İneklerini, kestirmeyelim”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1