301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 00:29 Bu haber 3362 kez okundu
 
Tekstilin kalbi Adana’da atıyor
TÜYAP Adana Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından Adana Hazır Giyim Platformu işbirliği ile düzenlenen Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim ve Hazır Giyim, Kumaş, Yan Sanayi ve Ekipmanları Fuarları Adana’da ilk kez ziyaretçilerine kapılarını açtı.
EKONOMİ Haberi
Tekstilin kalbi Adana’da atıyor

TÜYAP Adana Fuar Alanı’nda yer alan Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim ve Hazır Giyim, Kumaş, Yan Sanayi ve Ekipmanları Fuarları’nın resmi açılış töreni gerçekleşti. Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Başkan Yardımcısı Server Seçer, 2020 yılında gerçekleşecek fuar takvimini açıkladı.

2019 yılında toplam 646 Bini aşkın ziyaretçiye ve 770 katılımcı firmaya ev sahipliği yaptıklarını belirten Seçer, 2020 yılına ise Adana’da güzel bir başlangıç yaptıklarını söyledi. Kitap Fuarı’na 300 yayın evi ve sivil toplum kuruluşlarını ağırladıklarına dikkat çeken Seçer, kitap fuarında 70 kültür etkiliği gerçekleştiğini, 9 günlük fuarda  yüzde 9 artış ile 368 bin 334 kitap severi ağırladıklarını kaydetti.

75 KATILIMCI FİRMA

Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim ve Hazır Giyim, Kumaş, Yan Sanayi ve Ekipmanları Fuarları’nın 75 katılımcı firma ile kapılarını açtığını dile getiren Seçer, fuarda yer alan firmalar ile ilgili bilgiler verdi.  Seçer, Türkiye İhracatçılar Merkezi verilerine göre, Adana’da en çok ihracat yapan sektörün tekstil ve hammaddeleri olduğunu, konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün 5. sırada olduğunu belirtti. Fuara 22 ülkeden ticari alım heyeti geleceğini belirtti. Seçer ayrıca, 2018 yılında 346 bin dolarlık ihracat payını elinde tutan Adana'nın fuar desteği ile ihracat değerini 600 bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

KIVANÇ: ÖNEMLİ BİR MARKA VE ÜRETİM MERKEZİ

Ardından söz alan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın Tekstil ve Hazır Giyim sektörlerinin önemli bir marka ve üretim merkezi konumunda olduğunu belirtti. Bu nedenle Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı’nın bölge  için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Kıvanç, “Bu fuarda, sektördeki önemli üretici ve ihracatçı firmaların ürünleri sergileniyor. Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı’nın yurtdışından gelen ticari alım heyetlerine ve yurtiçinden gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapacak olmasını çok önemsiyoruz. Bölge üreticileri için bu fuarı, önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu vesileyle fuarın hazırlanmasına emeği geçenlere tek tek tekrardan teşekkür ediyor, Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı’nın ilimize, sanayicilerinize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, en derin saygılarımı sunuyorum.” ” dedi.

KARALAR: ADANA’YA OLAĞAN ÜSTÜ BÜYÜK İŞLER VERİRLER

Ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bir konuşma yaptı. Karalar, sektör temsilcilerine “meslektaşlarım” diyerek hitap etti. Çukobirlik Genel Müdürü iken, tekstil sektöründe olduğunu hatırlatan Karalar, işçilikten, genel müdürlüğe kadar yükseldiğini anlattı. Tekstil konusunun Adana içinde, Türkiye içinde önemli olduğunu vurgulayan Karalar,  “Teşviklerle Osmaniye, Şanlıurfa’ya, Kahramanmaraş’a taşınan tekstilciler var. Adana çok kısa zamanda 1 Milyar Dolar ihracat yapabilir, kapasiteye ulaşabilir. Yatırımcılar çok ciddi efor sarf ediyorlar, yatırım yapıyorlar. Bizde Sayın Valimizin önerileriyle bir tekstil kent yapma arzusundayız. Dünya’nın çok büyük markaları bunu yaparsak Adana’ya olağan üstü büyük işler verirler.” dedi.

TEKSTİL EMEK YOĞUN BİR SEKTÖR

Adana’da güzel şeylerin olmaya başladığına dikkat çeken Karalar, “Adana’da 3-4 yıldır çok güzel şeyler olmaya başladı. Bu fuarın burada olması bile bunu açık ve net gösteriyor. Bu güzel şeylerin başlamasına öncülük eden Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum. Biz Adana olarak Sayın Valimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Adana’da yapılan her güzel işte mutlu olmamız gerekiyor. Tekstil emek yoğun olduğu için ihmal edilen bir sektördür ama daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Otomobil sektöründen ithalatı daha çok bir sektördür. Cari açığımızı kapatan bir sektöre daha çok bizim destek olmamız gerekmektedir. Adana bir tekstil kenti ve turizm kenti olacaktır. Bunun için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNÜN KALBİNİN ATTIĞI DURAK

Son olarak konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise, ülkede tekstil ve hazır giyim sektörünün kalbinin attığı durakların başında hiç kuşkusuz Adana’nın geldiğini belirtti. Adana’da kurulan ilk fabrikanın bir çırçır fabrikası olması, akabinde kurulan kumaş fabrikaları da zaman içerisinde Adana’nın tekstil sanayinde öne çıkmasını sağladığına dikkat çeken Demirtaş, “İlimizin ihracatta lokomotif sektörlerinin başında tekstil ve hazır giyimin gelmesi, geleceğe dair umutlarımızı diri tutmaktadır.

2019 İHRACAT RAKAMLARI  YAKLAŞIK 8 MİLYAR DOLAR

 Bu meyanda geçtiğimiz yıl tekstil ihracatımız 314 milyon dolar olarak gerçekleşmiş; kentimiz bu rakamlarla ülke genelinde 5. Sırada yer almıştır. Hazır giyim sektöründe ise 2019 yılında 151 milyon dolar ihracat yapan Adana, bu performansla 8. sırada yer almıştır. Diğer yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri alanlarında 2019 ihracat rakamlarının yaklaşık 8 milyar dolar; hazır giyim ve konfeksiyon alanlarında ise yaklaşık 18 milyar dolar düzeylerinde gerçekleşmesi, her iki sektörün ülkemiz için taşıdığı önemi göstermesi açısından da fevkalade önemlidir.” ifadelerini kullandı.

 

TEKSTİLKENT KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KOOPERATİFİ KURULACAK

Tekstilkent Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin kurulmasına ilişkin çalışmaları başlattıklarını anlatan Vali Demirtaş, “İlimizde tekstil ve hazır giyim sektörlerinin üretim ve istihdamdaki payını daha yukarılara çıkarmak ve kent merkezine sıkışıp kalan atölyeleri, daha modern imkânlara kavuşturmak için Tekstilkent Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin kurulmasına ilişkin çalışmaları başlattık. Aynı şekilde kent merkezimizde iptidai bir biçimde üretim yapan ayakkabıcıları, mahrukatçıları, mobilyacıları, gıda toptancıları, matbaacıları ve tekstilcileri; altyapısı, sosyal donatıları ve en önemlisi üretime daha fazla katkı sağlayacakları bu sitelere en kısa sürede başlayacağız. Böylelikle kent yaşantısına soluk aldırırken, üretim ve istihdama da artı değer katacağız. ” dedi.

 

ADANA’YI BU SEKTÖRLERİN ODAĞINA MUTLAKA TAŞIYACAĞIZ

Adana’da ihracat rakamlarında, üretim ve istihdam tablolarını yukarılara taşımak için çalışmaların aralıksız süreceğini dile getiren Vali Demirtaş, “Adana’da tekstil ve hazır giyim sektörlerinin rekabet gücünün artırılması, teknoloji düzeyinin yükseltilmesi, inovasyon çalışmalarının çoğaltılması, Ar-Ge faaliyetleri ve moda-marka çalışmaları hususlarında dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. İlimizi ihracat rakamlarında, üretim ve istihdam tablolarında yukarılara taşımak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Fuar ve benzeri organizasyonlar aracılığıyla Adana’yı bu sektörlerin odağına mutlaka taşıyacağız. Bu vesileyle fuarın ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Konuşmaların ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe ile diğer oda ve borsa başkanları, ilçe belediye başkanları ve sektör temsilcileri fuarın açılış kurdelesi kesti. Daha sonra ise Vali Demirtaş, tek tek firmaların stantlarını gezerek firma temsilcilerini ziyaret etti. Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı, 8 Şubat 2020 tarihine kadar açık kalacak.

 

HABER: BAYRAM BULUT

FOTOĞRAFLAR: VEDAT ZÖHRE

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tekstilin, kalbi, Adana’da, atıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-135638674-1